LGS'DE GENÇ BAŞARISI

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği 2019 LGS yerleştirme sonuçları açıklanırken, Genç ilçesi yakaladığı başarı ile parmak ısırttı .

30 TEMMUZ 2019 SALI 12:08
2
581
0
AA aa
LGS`DE GENÇ BAŞARISI

2019 LGS yerleştirme sonuçlarına göre, Genç ilçesinde bu yıl 550 öğrenci mezun oldu. Merkezi sınav ile öğrenci alan okulları kazanan 68 öğrenci olurken, Fen lisesini kazanan öğrenci sayısı da 14 oldu. 21 öğrenci ise proje Fen lisesini kazanmaya hak kazandı. Diğer nitelikli okulları kazanan öğrenci sayısı 32 öğrenci olurken, Yetenek sınavı (Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan okullar) ile öğrenci alan okulları kazanan öğrenci sayısı 11 oldu.

Genç ilçesinde LGS yerleştirme sonuçlarına göre okullarda doluluk oranı yüzde 99'u bulurken, nakil dönemi tercihlerine göre yüzde 100'ü bulması bekleniyor.

ÖĞRENCİLERİN % 91'İ İLK ÜÇ TERCİHİNE YERLEŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasında yaptığı açıklamayla adayların %91′ inin yerleştiğini duyurdu. Sitesinden yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirmede, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 dolarken, Anadolu imam hatip liseleri yüzde 99,9 mesleki ve teknik Anadolu liseleri de yüzde 98 doluluk oranına ulaştı.

2019 LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları çerçevesinde ilk kez değerlendirme raporu hazırlandı. Buna göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri tümüyle dolarken, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı da yüzde 99,9 oldu. Mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için bir yılda atılan adımlar ve hayata geçirilen projeler bu liselere ilgiyi artırdı.

Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınav yerleştirmelerinin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 19 bin 140 olan kontenjanı, bu sene 24 bin 360'a çıkarıldı. Bununla birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24'lük artışla yüzde 98'e yükseldi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın