03 Ekim 2022 Pazartesi

ALAGÖZ'DEN SICAKLARA KARŞI UYARI

Havaların ısınmasıyla birlikte gün içinde sıcak çarpmalarına karşı uyarılarda bulunan Genç Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Alagöz, Akdeniz tipi beslenme dediğimiz soğuk salatalar, yine soğuk meyveler daha fazla tüketilebilir. Kesinlikle yağlı ve sıcak yiyeceklerden olabildiğince kaçınmaya çalışalım dedi.

09 HAZİRAN 2022 PERŞEMBE 14:05
0
928
0
AA aa
ALAGÖZ`DEN SICAKLARA KARŞI UYARI

Ülke genelinde olduğu gibi Bingöl'de de hava sıcaklıkları artış göstermeye başladı. Gün içinde 30 dereceyi aşan sıcaklara karşı uyarılarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Mehmet Alagöz, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde mümkünse dışarı çıkılmamasını önerdi.

Alagöz, “Hem bölgemiz hem de ülke çapında sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte belirli sıcaklar, belirli aralıklarda daha fazla etkili olmaktadır. Öncelikle işi olmayan gruptaki kişiler, mümkünse saat 11.00 ile 15.00 arasında güneş ışınlarının daha dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamayı tercih etmeliyiz. İlla da işi olan bir grup olacaktır kesinlikle, bunlarda güneş gözlüğü, şapka ve özellikle geniş şapkalar tercih edelim. Mümkünse güneş kremleri de olabilir. Belirli risk gruplarında sıcaklıklar daha fazla hissedilir, daha fazla sıkıntılı seyredebilir. Bunlar; 4 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı olanlar, hipertansiyon, diyabet, böbrek yetmezliği grubundaki bulunan kişilerde bu sıkıntılar daha fazla seyredebiliyor” dedi.

“Soğuk salata ve soğuk meyveler tüketelim”

Sıcak havalarda beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Alagöz, “Özellikle bu dönemde olabildiğince sıvı tüketimini bir miktar attırmamız lazım. Normalde 2,5 litre günlük sıvı tüketimi olması gerekirken bu dönemlerde sıcaklıkla eş değer olarak bunlar 4,5 litreye kadar çıkılabilir. Her grupta bunu önermiyoruz tabi. Kronik böbrek yetmezliği olup yüklenme tablosu dediğimiz daha çok böyle sıvı tutma durumu olan kalp yetmezliği gibi gruplarda idrar sıvı atılımı daha zor olduğu için aşırı miktarda sıvı tüketimini önermiyoruz. Özellikle Akdeniz tipi beslenme dediğimiz soğuk salatalar, yine soğuk meyveler daha fazla tüketilebilir. Kesinlikle yağlı ve sıcak yiyeceklerden olabildiğince kaçınmaya çalışalım” şeklinde konuştu.

“Çay ve kahve azaltılmalı”

Yaz aylarında çay ve kahve tüketiminin azaltılması gerektiğinin altını çizen Alagöz, “Yaz aylarında daha fazla harareti aldığı söylenilen ve tüketilen bazı içeceklerimiz var. Milletimizce de çok seviliyor bu içecekler. Ön planda olan çay tüketimi bu dönemde azaltılmalı, kahve de aynı şekilde, alkol de aynı şekilde. İçinde bulunan kafein denilen bazı maddeler idrar atımını arttırmaktadır. Olabildiğince bunlardan da kaçınmalı. Su, doğal maden suyu, ayran tüketimi ön planda arttırabilir” dedi.

Açık renkli kıyafet giyilmesini öneren Alagöz, “Yine sıcak havalarda açık renkli, pamuksu kıyafetler tercih edilebilir. Koyu renkli kıyafetler daha çok güneşi tutup ısı kaybını da engellediği için bunlardan kaçınılmalı. Belirli saat aralıklarında çok ihtiyaç olmadığı müddetçe dışarı çıkmamak gerekiyor. Bahsettiğimiz önerileri yaparak kendimizi sıcak çarpmasından koruyabiliriz bu şekilde” şeklindeki ifadeleri kullandı.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
01.10.2022
09:17
TAVUK, VAZO DESENLİ YUMURTA VERDİ
TAVUK, VAZO DESENLİ YUMURTA VERDİ
Bahçede besledikleri tavukların yumurtalarını toplayan kız, yumurtaları yıkarken birinin üzerinde vazo deseni olduğunu fark etti. Yumurtayı yıkamasına rağmen desen çıkmayınca, şaşırıp kaldı
30.09.2022
19:00
YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR!
YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR!
Mahmut Ayas, Üyelerimizin teveccühü ile tekrar göreve gelirsek söylediklerimizin takip edilmesi ve bizden hesap sorulmasını sizlerden rica ediyorum.
30.09.2022
17:32
ÇEKTİKLERİ ÇİLE SON BULDU
ÇEKTİKLERİ ÇİLE SON BULDU
Hanlar bölgesi olarak bilinen yolda uzun yıllardır yaşanan yol sorunu Genç Belediyesi tarafından çözüme kavuşturuldu. Üreticiler, Başkan Mehmet Zeki Dirike ilettikleri sorunun çözüme kavuşturulmasından dolayı teşekkür etti
30.09.2022
14:42
YENİ MURATSPOR DAN TRANSFER ŞOV
YENİ MURATSPOR DAN TRANSFER ŞOV
Bir zamanların efsane kadrosunda bulunan futbolcular tarafından kurulan Yeni Genç Muratspor ilk kez katıldığı Amatör ligde şampiyonluk ipini göğüslemek için transferde adeta şov yaptı ve 12 futbolcuyu renklerine bağladı.
29.09.2022
13:46
YAYALAR İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURDULAR
YAYALAR İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURDULAR
Genç ilçesinde Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu uygulamasıyla okul önlerindeki yaya şeritleri kırmızıya boyandı. Durdurulan araç sürücülerine yaya önceliğine ilişkin bilgiler aktarıldı
28.09.2022
14:45
REKLAM ALANLARI KİRAYA VERİLECEK
REKLAM ALANLARI KİRAYA VERİLECEK
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mülkiyeti, 845 adet raket tipi reklam uygulamalarının 3 yıl süre ile işletmeye verilmesi işi ihale edilecek.
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın