25 Haziran 2024 Salı

BİNGÖL'DE 1 YILDA 950 ÖĞRETMEN VE PERSONELE HEMLİCH MANEVRASI EGİTİMİ VERİLDİ

Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan İlkyardım Eğitim Merkezi tarafından 1 yılda içinde öğretmen ve personelin olduğu 950 kişiye heimlich manevrası eğitimi verildi.

04 HAZİRAN 2024 SALI 19:08
0
610
0
AA aa
BİNGÖL`DE 1 YILDA 950 ÖĞRETMEN VE PERSONELE HEMLİCH MANEVRASI  EGİTİMİ VERİLDİ

Bingöl'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan eğitim merkezindeki eğiticiler, okullarda son dönemlerde artan boğulma vakalarında hayati öneme sahip olan Heimlich manevrası için harekete geçti. Haftanın belirli günlerinde farklı okullarda öğretmen ve personellere eğitim veren uzmanlar, ilk yardım eğitiminin yanında Heimlich manevrası eğitimi de veriyor.

“Bu eğitimler sayesinde bir öğretmen öğrencisinin hayatını kurtardı”

İlkyardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Cemil Akgün, yakın zamanda eğitim verdikleri bir öğretmenin heimlich manevrasıyla öğrencinin hayatını kurtardığını hatırlattı.

Akgün; “İlkyardım Eğitim Merkezi Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan bir eğitim merkezimiz. Amacımız öğretmenlerimize, personellerimize ilk yardım eğitimi vermek. Özellikle son 1 yıl içinde 950 kişi bu ilkyardım eğitimlerinden faydalandı. Bu eğitimlerin içinde en çok karşımıza çıkan Heimlich manevrası. Heimlich manevrası ilgili genel olarak anlattıklarımız öğretmenler tarafından uygulanıyor ve bunun verimini de almaya başladık. Yakın zamanda Bingöl'de bir öğretmenimiz öğrencimizin hayatını kurtardı bu sayede. Heimlich manevrası solunum yolu tıkanıklığında kişinin boğazına yabancı bir cisim kaçtığında bunu çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Heimlich manevrasının içinde karın basısı olarak bilinir aynı zaman ondan önce de sırta vurma işlemi vardır. Temel amaç, karın basısıyla tıkanan cismin çıkmasını sağlamak” dedi.

“Bu eğitimden üst dereceden faydalandık”

İlk yardım eğitiminin hayatının her alanında gerektiğinin altını çizen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Bünyamin Bürkük, Heimlich manevrasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Eğitim alan öğretmen Bürkük; “Burada arkadaşlarımızla Heimlich manevrasıyla ilgili bir eğitim aldık ve bu eğitimden üst dereceden faydalandığımızı düşünüyorum. Bu hayatın her alanında lazım olan bir eğitim. Burada veya başka bir yerde karşımıza çıkarsa elimizden geleni yapabileceğimizi düşünüyorum. Bundan sonra bir vakayla karşılaştığımızda ilkyardımcı olarak müdahaleyi yapabileceğimi düşünüyorum'' diye konuştu.

“Kesinlikle faydasının olacağına inanıyorum”

Eğitim alan diğer bir öğretmen Ayşe Bilmez ise “Özellikle aldığımız bu heimlich manevrası eğitiminin faydasını bir anne olarak göreceğim. Bana kesinlikle faydasının olacağına inanıyorum. Sadece anne olarak değil aslında öğretmen olarak yada toplumun başka bir üyesi olarak herhangi bir yerde karşımıza çıkabilir. Haberlerde de görüyoruz. İnşallah gerek kalmaz ama gerek kalırsa da inşallah faydası olur bana” şeklinde konuştu. 

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.06.2024
11:31
BİNGÖL` DE KBRN BİRİMİ YENİDEN FAALİYETE ALINDI
BİNGÖL' DE KBRN BİRİMİ YENİDEN FAALİYETE ALINDI
Covid-19 nedeniyle KBRN biriminin kapatıldığını belirten Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Samet Tatlı, '3 yıldan bu yana kapalı olan önemli bir birimimizi tekrardan faaliyete aldık. Bu ve buna benzer özellikli birimleri hastanemize kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz' dedi.
25.06.2024
11:02
ERAY BEKTAŞ TUZLU BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDU
ERAY BEKTAŞ TUZLU BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDU
Bektaş'ın yeni görevi, özellikle İstanbul'daki Bingöllüler tarafından memnuniyetle karşılandı.
25.06.2024
10:48
BİNGÖL`DE SU KAYNAGI  ÇOK AMA ....
BİNGÖL'DE SU KAYNAGI ÇOK AMA ....
Bölgede tarım alanı (dekar) başına düşen kullanılabilir su potansiyelinin en yüksek ilinin Bingöl olduğu vurgulanan DAP raporunda, kaynakların etkin bir şekilde kullanılamamasının üç temel sebebi ise şöyle sıralandı;
25.06.2024
10:36
HAK SAHİPLİGİNDE BİR GÜNLÜK EK BAŞVURU  İMKANI
HAK SAHİPLİGİNDE BİR GÜNLÜK EK BAŞVURU İMKANI
Bir günlük ek başvuru olanağı sunulduğunu duyuran AFAD Bingöl İl Müdürlüğü, depremden dolayı daha önce hak sahipliğine başvurmamış olan afetzedeler bu ek sürede hak sahipliği başvurusunda bulunabileceklerini bildirdi.
24.06.2024
21:47
BOZKURT, DAİRE BAŞKANI OLDU
BOZKURT, DAİRE BAŞKANI OLDU
Hemşehrimiz Hakan Bozkurt, Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Daire Başkanı olarak atandı.
23.06.2024
11:25
BİNGÖL`DE KANUN DEĞİL BİREYİN KEYFİ AGIR BASIYOR
BİNGÖL'DE KANUN DEĞİL BİREYİN KEYFİ AGIR BASIYOR
Gece yarısı korna sesiyle memleketi ayağa kaldıran düğün konvoyları yasaklandı ancak yasağa uyan yok!
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın