06 Aralık 2022 Salı

ELİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMEN

Genç ilçesine bağlı Gönülaçan köyünde 2 yıldır sınıf öğretmenliği yapan Dilan Karataş, kış aylarında öğrencilerinin üşümemesi için erkenden kalkıp hem sobayı yakıyor hem de kendi elleriyle hazırladığı börekleri öğrencilerine ikram ediyor.

24 KASIM 2022 PERŞEMBE 07:21
1
490
0
AA aa
ELİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMEN

Yaklaşık 6 yıldır terör ve yol sıkıntısı nedeniyle gidilmez denilen köylerde sınıf öğretmenliği yapan ve son 2 yıldır da Gönülaçan Köyü İlkokulu'nda görev yapan 27 yaşındaki kadın öğretmen Dilan Karataş, tüm zorluklara rağmen öğrencilere eğitim vermek için büyük emek sarf ediyor. Okuldaki sınıfı bir ev gibi döşeyen Dilan öğretmen, kış aylarında öğrencilerinin üşümemesi için soba kurulumu yaptı. Sabah erken okula gelip soba için odun kıran ve daha sonra sobayı yakan Dilan öğretmen, bir yandan börekler yapıyor diğer yandan ise çocukların tatmadığı tatları tatmasına yardımcı oluyor. Waffle ve kestane ise Dilan öğretmenin dersler iyi geçince öğrencilerine ödülü oluyor. 
Bölgede çetin geçen kış ayları nedeniyle birkaç yıldır bunu düzenli olarak yapan Dilan öğretmen, yaptığı davranışla da hem öğrencilerin hem de velilerin sevgisini kazandı. 
“DERSLERİMİZİ EV ORTAMINDA GİBİ İŞLİYORUZ” 
Sobayı yakıp sınıfı hazırladıktan sonra öğrencilerini beklediğini söyleyen Dilan Karataş, bu şekilde öğrencilerin derslere daha pozitif başladığını vurguladı. 
Karataş, “Okulumuz, Genç kırsalında yer alan bir köy okulu. Bilindiği gibi kışa girdik ve burada havalar soğuk, Ocak ve Şubat ayları daha soğuk geçiyor. Kış aylarında sabah okula geldiğimde önce kovaları dolduruyorum, sonra sobayı hazırlayıp içeriyi ısıtıyorum ve öğrencilerimi o şekilde bekliyorum. Birleştirilmiş sınıflı köy okullarında dersin aktif işlenebilmesi ve yüksek verim alınabilmesi için okulun fiziki şartlarının minik kalpler için çok önemli olduğuna inanan öğretmenim. Bu yüzdende ilk olarak okulun fiziki şartlarını iyileştirip gerekli ders materyallerini temin ederek başladık” diye konuştu.
“HER ANIMIZI DOYA DOYA YAŞIYORUZ”
Yaşadıkları her anın çok kıymetli ve bir daha yaşanmayacak olmasından dolayı günlerini dolu dolu geçirdiğini ifade eden Karataş, “Köy okulunda geçirdiğim bu günlerimin ne kadar kıymetli ve bir daha geri gelmeyeceğini biliyorum. Belki de hayatım boyunca deneyimleyemeyeceğim tecrübeleri edindim bu yüzdende her anımızı öğrencilerimizle doya doya yaşıyoruz. Şartlar ne olursa olsun inanarak ve severek yaptığımız  her iş engelleri  aşarak fırsata çevirmemizi sağladı. Bizler köy öğretmenleri olarak olumsuzluklara çözüm üreten olalım. Her öğretmenin hayatında bir kere köy okulunda çalışma fırsatını yakalamasını isterim. 6 yıldır köy okullarına hizmet ederek öğretmenliğimi en derin duygularla hissettim. Köyümü de okulumu da öğrencilerimi de çok ama çok seviyorum. Bizlere çocuklarımıza daha iyi eğitim vermemizde de büyük emekleri olan başta Genç İlçe Kaymakamımız Yusuf Kaptanoğlu'na, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Aslan Soysal'a ve Şube Müdürlerimize, Muhtarımız Mehmetcan Hamarat'a, Köyümüze gelip gidemeyen servislerin yerine bizleri gönüllü olarak taşıyan Dimin Madencilik Şirketinin yanı sıra beni kendi kızlarından ayırt etmeyerek aşkla çalışmamda büyük emekleri olan güzel Gönülaçan köyünün güzel insanlarına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın