06 Aralık 2022 Salı

ESKİSİ GİBİ SATIŞ YAPAMIYORLAR

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasına rağmen soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirten Gençli soba satıcıları, sobacılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade etti.

11 KASIM 2022 CUMA 16:32
0
1274
0
AA aa
ESKİSİ GİBİ SATIŞ YAPAMIYORLAR

Kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumasına rağmen soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirten soba satıcısı Süleyman Toprak, bunun sebebini de kalorifer ve elektrikli soba kullanımının yaygınlaşmasına bağladı. Genç'te 30 yıldır soba imalatçılığı yapan Toprak, soba satışlarında umduklarını bulamadıklarını belirterek, sobalara ilginin eskisi gibi olmadığını ve sobacılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade etti.

“KIYMETİMİZ KALMADI”

Eskiden sanatın ve sanatkarın bir kıymetinin, bir değerinin olduğunu söyleyen Toprak, kış mevsiminde soba, diğer zamanlarda ise ocak başı, davlumbaz ve havalandırma borusu gibi malzemelerin üretimini yaptıklarını belirtti. Eskiden müşterilere soba yetiştiremediğini söyleyen Toprak: “ilçe halkının kalorifer kullanmasından dolayı satışlarımız düştü. Satışlarımız eskiye nazaran yok denilecek kadar azaldı. Daha önce çevre illere ve ilçelerine satış yaparken şimdi ise sadece köylerdeki vatandaşlara satış yapabiliyoruz. Eskiden bir sobada yüzde 10-15'lik bir karımız vardı. Şimdi ise biz 2-3 lira karla soba satışı yapıyoruz. 10 kuruş karla boru satıyoruz. 50 kuruş karla kova satmaya çalışıyoruz. Şu anki durumda kazancımız, dükkânın kirası ve işçilerin masrafı ile  baş başa gidiyor” diye konuştu.

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın