04 Haziran 2023 Pazar

GENÇ'İN KÖY VE MAHALLE SONUÇLARI

Genç İlçe Seçim Komisyonu, İlçe merkezi ve ilçeye bağlı bulunan köylerde partilerin aldığı oy oranını açıkladı. İşte partilerin ilçe merkezi ve köy köy aldığı oylar.

18 MAYIS 2023 PERŞEMBE 19:36
7
2469
0
AA aa
GENÇ`İN KÖY VE MAHALLE SONUÇLARI

SİNAN ATAN - ÖZEL HABER

Genç halkı, 13. Cumhurbaşkanı ile 28. dönem parlamentosunda Bingöl'ü temsil edecek 3 Milletvekilini belirlemek için 14 Mayıs'ta sandık başına gitti. 24 Bin 147 seçmen için ilçe merkezi ve köylerde 89 sandık kurulurken Cumhurbaşkanlığı için 3 aday, Meclis'e girmek için ise 24 siyasi parti ile 1 bağımsız milletvekili adayı mücadele etti. Siyasi partilerin aylarca hazırlık yaptığı genel seçimlerde Genç İlçe merkezi ve köylerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) aldığı oylarla açık ara birinci parti olurken, MHP ikinci, Yeşil Sol Parti ise üçüncü parti oldu.

“SEÇMEN, BÖLGECİLİĞİ DEĞİL HİZMETİ SEÇTİ”

Her seçimde bölgecilik söylemleri ile ön plana çıkan Genç ilçesine adaylık verilmemesi üzerine seçim yarışı AK Parti adına sıkıntılı başlarken, birçok kesim ise AK Parti ile MHP'nin sandıkta kafa kafaya gideceğini ve oyların bölüneceğini ifade ederek Bingöl geneli vekil dağılımında 1-1-1 olacağına dair güçlü söylemler ifade edilmeye başlandı. Bu söylemler üzerine seçimlere girilirken Genç halkı, kuruluşundan bu yana güçlü şekilde destek sunduğu AK Partiye bir kez daha net bir şekilde desteğini sundu. AK Parti sandıkta en yakın rakibi olan siyasi oluşuma yaklaşık 2 kat fark atarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yine rekor bir oy oranıyla güçlü Türkiye yolunda büyük destek verdi. Zaferin kazanılmasında göreve geldiği gün itibariyle gerek hayata geçirdiği projeler gerekse de halk ile olan yakın ilişkileri sebebiyle Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik'in büyük katkısı oldu.

6 BİN 128 KİŞİ SANDIĞA GİTMEDİ

14 Mayıs Genel seçimlerinde 24 Bin 147 seçmeni bulunan Genç ilçesinde kurulan 89 sandıkta 18 Bin 019 kişi sandığa giderek oyunu kullanırken, 6 bin 128 kişi sandığa gitmedi. 18 Bin 019 oyun 797'si ise geçersiz sayıldı.

İŞTE PARTİLERİN GENÇ'E BAĞLI MAHALLE VE KÖYLERDEKİ OY ORANLARI;

 

SITE:
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın