25 Nisan 2024 Perşembe

GENÇLİ KADINLAR İŞ HAYATINA HAZIRLANIYOR!

Genç ilçesinde açılan aşçılık kursuna katılan lise ve üniversite mezunu 40 kadın, kursu bitirip aldıkları sertifikalar ile kendi iş yerlerini açmak istiyor.

19 MART 2023 PAZAR 11:46
0
1151
0
AA aa
GENÇLİ KADINLAR İŞ HAYATINA HAZIRLANIYOR!

Genç ilçesinde üç yıl önce 11 girişimci kadın tarafından açılan Genç Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ilçedeki kadınların umudu olmaya devam ediyor. Kokulu taşlar, sabun, hediyelik eşya, ahşap boyama kurslarının ardından bu kez de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesam Yöresel Tatlar ustalık projesi başlattı. Lise ve Üniversite mezunu 40 kadın 6 ay boyunca alacağı eğitim sonrası ustalık sertifikası almaya hak kazanacak. Bingöl'deki ilk ve tek olan Genç Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Merve Dilan Dağ, “Kooperatifimiz 3 yıl önce açıldı. Anne kadın girişimciler ile Genç'te ne yapabiliriz diye düşündük ve güzel projelere imza attık. Şuanda da MESAM Milli Eğitim Bakanlığının Ustalık Programı projesi var ona dahil olduk. 40 tane lise ve üniversite mezunu kursiyerimiz ile beraber yöresel tatlar ve aşçılık kursu açtık. Farklı tatlar ile kursiyerlerimiz 6 aylık bir eğitimin ardından belgelerini alacaklar ve aşçılığı öğretmiş olacağız” dedi.

 

Açılan kursta börekten köfteye, mantıdan erişteye kadar bir çok yöresel tat öğrenen Hazal Ercan ise kursu bitirdikten sonra üretime katılmak istediğini belirterek, “Burada Mesam olarak, kadınlar olarak Bize verilen bir imkan ile hem öğreniyoruz hem yöresel yemekler yapıyoruz. Kalkınma anlamında satışlarımız yapıp, sertifikalarımızı alıp güzel bir yer açıp kendimizi kalkındırmak istiyoruz. Biz verilen bu güzel imkanlar ile de güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. İnşallah güzel şeyler olur bizim için” diye konuştu.

 

Kursta üretilen yiyecekler aynı zamanda hayırseverler tarafından satın alınarak, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor ayrıca kursta şeker hastalarına özel olarak da mor ürünlerde üretiliyor.

HABER: SİNAN ATAN 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın