06 Aralık 2022 Salı

GENÇLİLERİN KAVURMA TELAŞI BAŞLADI

Kış aylarında tüketilmek üzere genellikle Ağustos ayında hazırlanan kurutmalık sebze ve meyvelerden sonra şimdi de kışlık kavurma için hazırlıklar başlatıldı. Genç merkezden birçok aile, hafta sonunu köyünde geçirerek kavurmasını hazırlıyor.

15 KASIM 2022 SALI 17:25
0
823
0
AA aa
GENÇLİLERİN KAVURMA TELAŞI BAŞLADI

Genç halkının kışlık yiyeceklerinin vazgeçilmezi olan kavurma için kazanlar kaynamaya devam ediyor. Özellikle kış aylarına özgü yiyecek depolamalarının yaygın olduğu Genç ilçesinde yaz aylarında meyve ve sebze kurutulurken, sonbahara doğru ise turşu doldurularak kışlık yiyecek hazırlıkları yapılıyor. Soğukların iyiden iyiye hissedildiği bugünlerde yeni bir hazırlığı başlatan vatandaşlar, köylerine akın ediyor ancak bu kez hazırlık kışlık kavurma için. Son yıllarda özellikle et fiyatlarının yüksek olmasından dolayı birçok aile kavurma yapmayı ertelerken, bu yıl et fiyatlarının cazip olmasından ve alım gücünün artmasından ötürü kavurmaya rağbet ediyor. Hafta sonları köylerine akın eden birçok aile, geçmişteki bereketi bulamasa da yine de kışlık kavurmasını hazırlamaktan geri durmuyor. Hafta sonu hem et yemek hem de kavurma hazırlamak için köylere akın eden aileler, keyifli bir gün geçirmenin de heyecanını yaşıyor.

KASAPLARDA KAVURMA BEREKETİ

Kış aylarında Gençli vatandaşların soflarından eksik olmayan kışlık kavurmaların yapımına başlandı. Kasaplara akın eden vatandaş ucuz et almak için sıra aldıkları, kasapların ise bu sıraya göre vatandaşlara kavurmalık et sattıkları öğrenildi. İl dışında yaşayan Gençlilerin ilçeye gelerek kavurma hazırlatarak kendilerinde götürdüklerini açıklayan kasaplar, et satışlarında ciddi bir patlama yaşandığını ve bundan da memnun olduklarını açıkladılar.

BİRÇOK VATANDAŞ SIRA BEKLİYOR

İl dışından ve Genç'ten birçok vatandaşın kavurmalık et almak için sıraya girdiğini açıklayan kasaplar, “Satışlar çok iyi gidiyor gerek ilçemizde yaşayan ve gerekse il dışında yaşayan Gençli hemşerilerimiz kavurmalık et almak içinde birçok kasapta sıra bekliyor. Şuan kesilen birçok dana ve keçi kavurma için vatandaşlara satılıyor” dediler.
 
Kavurmalık et almak için bazı kasapların kampanya başlattıkları öğrenilirken, Keçi eti 90 TL,  Dana etinin ise 115 TL'ye satıldığı öğrenildi.

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın