HUZUR ORTAMIYLA YETİŞTİRİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Genç İlçesinde 1990'lı yıllarda terör nedeniyle köylerini terk eden çiftçiler, güvenlik güçlerinin son yıllarda yürüttüğü başarılı operasyonların ardından yeniden dönüş yapmaya başladı. Bu çiftçilerden biri olan Ahmet Yılmaz, 3 yıl önce 30 adet keçiyle başladığı yetiştiricilikte rakamı 450'ye çıkarmayı başardı.

17 OCAK 2022 PAZARTESİ 10:08
0
1386
0
AA aa
HUZUR ORTAMIYLA YETİŞTİRİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Mehmetçik tarafından yürütülen başarılı operasyonlar, yıllar önce köylerini terk eden çiftçiyi yeniden topraklarıyla buluşturmaya vesile oldu. 
Genç İlçesine bağlı Soğukpınar (Vartak) 1990'lı yıllarda köylerini terör nedeniyle terk edip şehre yerleşen birçok yetiştirici, son yıllarda köylerine dönüş sağladı. 
Bu ailelerden biri olan 4 çocuk babası Ahmet Yılmaz, köyden şehre göç edince Avrupa'ya gitmek istedi ancak bir şekilde Avrupa'ya gidemeyen Yılmaz, uzun bir süre inşaatlarda çalıştıktan sonra köyüne dönmeye karar verdi. 
Genç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne 3 yıl önce giden ve yetiştiricilik fikri alan Yılmaz, köyünde keçi beslemeye başladı. Eş, dost, akraba ve birikimiyle 3 yıl önce 30 adet keçi alan yetiştirici Yılmaz, şimdilerde bu sayıyı 450'ye çıkarmayı başardı. 
İlçeye yaklaşık 13 kilometre mesafede bulunan Soğukpınar köyünde yetiştiricilik yapan Yılmaz, her sabah erkenden çocuklarıyla birlikte keçilerinin otlanmasını yapıyor. 
3 yıl önce 30 adet keçiyle bu işe başladığını söyleyen Yılmaz, 450'ye çıkardığı sayısı bin adedin üzerine çıkarmak istiyor. 
YILMAZ, “HEDEFİM BİN 500 ADEDE ÇIKARMAK”
Köylerinin terörden arındırılmasıyla dönüş yapıp, keçi yetiştiriciliğine başlayan Yılmaz, “90'lı yıllarda terörden dolayı köylerimiz yakıldı ondan sonra köyden göç edip şehre yerleştik. Avrupa hayalimiz vardı ve gidemedik. Çalışarak, borç ederek tekrar köyümüze dönüş kararımızı aldık. Tabi devletimiz tarafından yapılan operasyonlarla terörden arındırıldı. Köye dönüş sırasında evim yoktu ve ailemle birlikte dönüş kararımızı aldık. 30 keçi ile ben bu işe başladım. 3 yıl içinde yaklaşık 450'ye çıkardım sürüyü. Bu huzur ve güzel ortam devam ettiği sürece hedefim bin, bin 500 adede çıkarmak” dedi. 
ANİK: “TARIM MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK ÜRETİCİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilere her zaman destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan İlçe Müdürü Ahmet Anik ise “Terör nedeniyle boşalan köylerimiz güvenlik güçlerinin oluşturduğu güven ve huzur ortamıyla beraber, köylülerimiz tekrardan köylerine geri döndü. Ahmet Yılmaz çiftçimiz de ilçe tarım müdürlüğümüze gelerek köyde nasıl bir üretim yapacağını danıştı bize. Biz de kendisine bölgede meşe ormanı fazla olmasından dolayı yapabileceği en güzel yatırımın keçi yetiştiriciliği olacağını anlattık kendisine. Kendisi 30 keçi başladı ve şuan 400'ün üzerine çıktı. Tarım Müdürlüğü olarak üreticilerimizin her zaman yanında olacağız” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın