03 Ekim 2023 Salı

SAĞLIĞINA KAVUŞAN ŞAHİN, DOĞAYA SALINDI

Genç ilçesinde geçtiğimiz yıl jandarma ekipleri tarafından doğada yaralı halde bulunan şahin, Bingöl Üniversitesi Hayvan Hastanesindeki tedavisinin ve bakımlarının ardından doğaya salındı.

30 MAYIS 2023 SALI 00:29
0
1260
0
AA aa
SAĞLIĞINA KAVUŞAN ŞAHİN, DOĞAYA SALINDI

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında jandarma ekipleri, Genç ilçesi kırsalında bitkin ve yaralı bir halde buldukları şahini Bingöl Üniversitesinin Hayvan Hastanesine teslim etti.

Burada tedavi altına alınan şahinin kanadında bir kemiğinin kırık olduğu tespit edilmesinin ardından, "manşon" usulüyle başka kanatlı bir hayvanın kemiği nakledildi.

Aradan geçen yaklaşık bir yıllık sürenin ardından tedavisi tamamlanan ve sağlığına kavuşan şahin, Hayvan hastanesinde görevli Dr. Öğretim Üyesi Sami Ünsaldı tarafından güvenli bir şekilde doğaya salındı.

Yaralı şahinin tedavi sürecinin anlatan Ünsaldı, “2022 yılında bize kanadı kırık olarak geldi. Muayene ettiğimiz kanadının kırık olduğunu gördük ve radyografisini çektik. Hayvan tabi dışardan geldiği için aç kalıyor, uzun süre aç kalıyor. Hemen anında anasteziye alsak ölebiliyor. 2 gün elle ciğer yedirdim hayvana. Sonra geçen yıl Mayıs ayında opera ettik ekibimizle. Kemik manşon koyduk hayvana. Bu kemik manşonlar çok hafif olduğu için hayvan doğal bir ortamdaymış gibi kendini hissediyor. Rahat oluyor. Dolayısıyla tek kemik kırık olduğu için bandaja da almadık. Bandaja alınan hayvanlar psikolojik bunalıma giriyor ve dolayısıyla ölüm oranı fazla oluyor. 12 aydır birer ay aralıklarla radyografisini alıyoruz bu hayvanları, kemik oluşumunu nasıl olduğunu anlamak için. Bu hayvanın tabi ki uzun süre bizde kalmasının nedeni kış araya girdi. Kış ayları araya girdiği mecburen salamadık. Bingöl'ün dağlarında saldık, hayvan çok uçtu. Biz de rahatladık” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın