25 Haziran 2024 Salı

TERÖRDEN TEMİZLENEN BÖLGELER TURİZİME KAZANDIRILIYOR

Vatandaşlarla birlikte turizm rotası için 6 kilometre yürüyen Bingöl Valisi Usta; 'Biz artık Bingöl'ü gelecekte terörle, asayişle, güvenlik sorunuyla anılan bir şehir değil doğal güzellikleriyle, yürüyüş parkurlarıyla, tabiat yürüyüşleriyle anılan bir şehir haline gelmesini istiyoruz'

08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ 10:54
1
937
0
AA aa
TERÖRDEN TEMİZLENEN BÖLGELER TURİZİME KAZANDIRILIYOR

Bingöl'de terörden temizlenen bölgelerin turizme kazandırılması için valilik ve Turizm İl Müdürlüğü iş birliğinde Adaklı ilçesine bağlı Yel Değirmeni ve Bağlarpınarı köylerine gezi düzenlendi. Vali Ahmet Hamdi Usta ve beraberindekiler, yaklaşık 6 kilometrelik yürüyüşte tarihi türbe, kilise ve çeşmeleri ziyaret etti.

Bingöl'ün tarihi dokularının turizme kazandırılması için valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçti. Daha önce vatandaşların çekinerek gittiği bölgeler, Mehmetçiğin operasyonları ile terörden temizlenmesinin ardından turizme kazandırılmayı bekliyor. Bu çerçevede İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Haftası'nda Adaklı ilçesine bağlı Yel Değirmeni ve Bağlarpınarı köylerine gezi düzenledi.

Söz konusu iki köyde bulunan 11 tescilli yapı il protokolü ve vatandaşların katılımıyla yerinde incelendi. Şeyh Yusuf Harputi Türbesi, kilise, manastır, tarihi çeşme, konak ve havuz gibi tescilli yapıların yer aldığı bölgede, turizm rotası için Vali Ahmet Hamdi Usta eşliğinde 6 kilometrelik yol da yüründü.

“Bingöl turizmle anılmalı”

Bağlarpınarı köyünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Usta, daha önce terörle anılan Bingöl'ün artık turizmle anılması gerektiğini söyledi.

Vali Usta, “Bingöl maalesef yıllarca terörle, asayişle, güvenlikle anılan bir şehir olarak algılandı. Fakat son yıllarda artık bu kavramları Bingöl gündeminden çıkardık. Bingöl'ün asayiş ve güvenlik açısından bir problem olmadığını ispatlayan bir yürüyüş rotası yaptık. Yel Değirmeni köyümüze öncelikle gittik, Yusuf Harputi Türbesi'ni restore ettiriyoruz. Bu türbenin özelliği ne; Türkiye'de ilk defa yedigen köşeli olarak kayıtlara geçen bir yapı. Bunun örnekleri Balkanlar'da ve Makedonya'da var. Türkiye'de bu anlamda ilk ve onu restore ettiriyoruz. Yine bu bölgede kilisemiz var, manastırımız var, çeşmemiz var. Bunları gördükten sonra yine bu bölgede 11 tane tescilli binamız var. Oradan yaklaşık 6 kilometrelik bir yürüyüşten sonra Bağlarpınarı köyüne geldik. Biz artık Bingöl'ü gelecekte terörle, asayişle, güvenlik sorunuyla anılan bir şehir değil doğal güzellikleriyle, yürüyüş parkurlarıyla, tabiat yürüyüşleriyle anılan bir şehir haline gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu bölge açık hava müzesi gibi”

Etkinliğe katılan ve tarihi alanları gezen öğretim görevlisi Nebi Butasım, “Bugün çok güzel bir etkinlikte yer aldık. Yel Değirmeni köyüne gittik. Yel Değirmeni köyünde türbeler, kiliseler, mezarlıkları gördük. Oradan itibaren Bağlarpınarı köyüne yaklaşık 5 kilometrelik bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Bu köyün de tarihi dokusunu görme imkânımız oldu. Bu iki köyümüz tıpkı bir açık hava müzesi gibi. İnşallah burası turizm bölgesi ilan edilir ve daha güzel etkinliklere ev sahipliği yapar” dedi.

Öğrencilerden Enes Kaya ise, ''İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde Yel Değirmeni ve Bağlarpınar köyüne geldik. Bingöl'de bu kadar güzel tarihi anıtlar, kümbet, çeşmeler olduğunu bilmiyorduk. Coğrafi yapısıyla tanıyorduk Bingöl'ü fakat turizm açısından bu kadar zengin olduğunu fark etmemiştik. Yeni çalışmalarla beraber bunu öğrendik. Bu geziyle beraber hem halkın hem de rehberlerin verdiği bilgilerle çok güzel şeyler öğrendik” diye konuştu.

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programa Vali Usta'nın yanı sıra Adaklı Kaymakamı Koray Çelik, İl Özel Genel Sekreteri Enes Üçgül, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. 

HABER:SİNAN ATAN

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.06.2024
12:47
BİNGÖL`DE 2 BİN AİLEYE KURBAN ETİ DAĞITILDI
BİNGÖL'DE 2 BİN AİLEYE KURBAN ETİ DAĞITILDI
İhtiyaç sahiplerine yönelik birçok alanda yardım faaliyeti yürüten Bingöl Umut Kervanı Derneği, Kurban Bayramı'nda binlerce aileye kurban eti dağıttı.
25.06.2024
12:35
BİNGÖL`DE İTFAİYE EKİPLERİNE  DAĞCILIK EĞİTİMİ
BİNGÖL'DE İTFAİYE EKİPLERİNE DAĞCILIK EĞİTİMİ
Bingöl Belediyesine bağlı İtfaiye Müdürlüğü ekiplerine dağcılık eğitimleri verilmeye başlandı.
25.06.2024
12:27
BİNGÖL`DE KURAL İHLALI YAPAN 2 BİN 255 SÜRÜCÜYE CEZA
BİNGÖL'DE KURAL İHLALI YAPAN 2 BİN 255 SÜRÜCÜYE CEZA
Bingöl Emniyet Müdürlüğü, 12-23 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulamalarda denetlenen 4 Bin 661 araçtan 2 Bin 255'ine kural ihlali nedeniyle cezai işlem uygulandığını bildirdi.
25.06.2024
11:31
BİNGÖL` DE KBRN BİRİMİ YENİDEN FAALİYETE ALINDI
BİNGÖL' DE KBRN BİRİMİ YENİDEN FAALİYETE ALINDI
Covid-19 nedeniyle KBRN biriminin kapatıldığını belirten Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Samet Tatlı, '3 yıldan bu yana kapalı olan önemli bir birimimizi tekrardan faaliyete aldık. Bu ve buna benzer özellikli birimleri hastanemize kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz' dedi.
25.06.2024
11:02
ERAY BEKTAŞ TUZLU BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDU
ERAY BEKTAŞ TUZLU BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDU
Bektaş'ın yeni görevi, özellikle İstanbul'daki Bingöllüler tarafından memnuniyetle karşılandı.
25.06.2024
10:48
BİNGÖL`DE SU KAYNAGI  ÇOK AMA ....
BİNGÖL'DE SU KAYNAGI ÇOK AMA ....
Bölgede tarım alanı (dekar) başına düşen kullanılabilir su potansiyelinin en yüksek ilinin Bingöl olduğu vurgulanan DAP raporunda, kaynakların etkin bir şekilde kullanılamamasının üç temel sebebi ise şöyle sıralandı;
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın