03 Ekim 2022 Pazartesi

ÜRETİCİYİ SEVİNDİREN PROTOKOL!

Terör nedeniyle yıllarca tarım faaliyetlerinin durduğu Genç ilçesine bağlı Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı köylerindeki üzüm üretim desteği DAP ve İlçe Tarım Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile 2,5 katına çıkarıldı.

23 MAYIS 2022 PAZARTESİ 09:34
0
1601
0
AA aa
ÜRETİCİYİ SEVİNDİREN PROTOKOL!

Geçmişte terör nedeniyle atıl kalan verimli arazilerde yeniden tarımsal üretim yapılması için Genç İlçe Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce 2018 yılında çalışma başlatıldı ve 2 bin 500 dekarda üzüm üreticiliği yapılması sağlandı. Bu kapsamda daha verimli üretim için Erzincan'da eğitim verilen üreticilere 100 dekar alanda telli terbiye sistemi kurulumu için destek de sunuldu.

Bölgenin önemli gelir kaynağı haline gelen, sofralık "hönüsü", şıralık da "kabarcık" çeşidi üretilen üzümlerden şıra, pestil, pekmez gibi ürünler de elde edilirken, daha öncesinde bir dekarda 480 kilogram üzüm üretilirken şimdi yapılan protokol ile 1 ton üzüm üretimi elde edilecek.

DAP: “ÜRETİMDE VERİMLİLİĞE DESTEK OLUYORUZ”

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP)  tarafından yapılan açıklamada üretimde verimliliğe destek oluyoruz denildi. DAP'ın soysal medya hesaplarından yapılan açıklamada; “Üzüm bağlarında verimi 2.5 kat artıran Telli Terbiye Sistemi için Genç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

ANIK: “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yaptıkları protokolün gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Genç Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Anık, “2018 Yılında Servi bölgesinde serpene olarak üretimi yapılan üzüm yetiştiriciliğinin verimi düşük ve iş gücü çok fazlaydı. Bölgedeki üreticilerle görüşülerek bağların rehabilite edilmesi için görüş birliğine vardık ve DAP'a proje sunduk. Projemiz kabul edildi ve 20 üreticiye 100 dekarlık alanda telli terbiye sistemli üretime geçildi. DAP Başkanımızın da üreticileri ziyaret etmesinin ardından projenin çok güzel ve örnek bir proje olduğunu belirtmesi ve projenin daha da geliştirilmesi adına bizlere talimat vermesi ile bir kez daha proje hazırladık ve projemiz kabul edildi. Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere üreticilerimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Haber : Sinan ATAN 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
03.10.2022
16:12
DİRİK: HEDEF 2023
DİRİK: HEDEF 2023
Altyapısı önemli ölçüde tamamlanan ve yol çalışmalarıyla şantiyeye dönen ilçede hedef, sorunsuz bir Genç inşa etmek. Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik Hedefimiz 2023 sonuna kadar altyapı üstyapı ve yol sorunlarını tümüyle çözmek. Allah'ın izniyle bunu başaracağız dedi.
01.10.2022
09:17
TAVUK, VAZO DESENLİ YUMURTA VERDİ
TAVUK, VAZO DESENLİ YUMURTA VERDİ
Bahçede besledikleri tavukların yumurtalarını toplayan kız, yumurtaları yıkarken birinin üzerinde vazo deseni olduğunu fark etti. Yumurtayı yıkamasına rağmen desen çıkmayınca, şaşırıp kaldı
30.09.2022
19:00
YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR!
YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR!
Mahmut Ayas, Üyelerimizin teveccühü ile tekrar göreve gelirsek söylediklerimizin takip edilmesi ve bizden hesap sorulmasını sizlerden rica ediyorum.
30.09.2022
17:32
ÇEKTİKLERİ ÇİLE SON BULDU
ÇEKTİKLERİ ÇİLE SON BULDU
Hanlar bölgesi olarak bilinen yolda uzun yıllardır yaşanan yol sorunu Genç Belediyesi tarafından çözüme kavuşturuldu. Üreticiler, Başkan Mehmet Zeki Dirike ilettikleri sorunun çözüme kavuşturulmasından dolayı teşekkür etti
30.09.2022
14:42
YENİ MURATSPOR DAN TRANSFER ŞOV
YENİ MURATSPOR DAN TRANSFER ŞOV
Bir zamanların efsane kadrosunda bulunan futbolcular tarafından kurulan Yeni Genç Muratspor ilk kez katıldığı Amatör ligde şampiyonluk ipini göğüslemek için transferde adeta şov yaptı ve 12 futbolcuyu renklerine bağladı.
29.09.2022
13:46
YAYALAR İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURDULAR
YAYALAR İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURDULAR
Genç ilçesinde Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu uygulamasıyla okul önlerindeki yaya şeritleri kırmızıya boyandı. Durdurulan araç sürücülerine yaya önceliğine ilişkin bilgiler aktarıldı
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın