ZAZA DİLİ SÖYLEŞİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

92 yaşındaki Zaza şair Molla Muhammed Ali Huni'nin katılımıyla Zaza Dili ve Edebiyatı söyleşisi gerçekleştirildi.

18 MAYIS 2022 ÇARŞAMBA 10:23
2
1104
0
AA aa
ZAZA DİLİ SÖYLEŞİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bingöl Üniversitesi Zaza Dili ve Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Prof. Dr Fuat Sezgin Konferans Salonunda, emekli öğretmen Abdullah Narin ve Bingöl Üniversitesi öğretim görevlisi Murat Varol moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Huni, geçmişten bugüne Zaza dilinin gelişimiyle ilgili bilgiler verdi.

Aynı zamanda üniversitede tez konusu ve Zaza dilinin en yaşlı şairlerinden olan Huni, programda Zazaca kasideler de seslendirdi.
Huni, konuşmasında, Zaza dilinin çok gelişmiş bir dil olduğunu söyledi.

Zazaca'ya öğrencilik yıllarından itibaren merak saldığını dile getiren Huni, "Bölge uleması, bu dile önem vermediği için çok üzülüyorum. 1950'lerden itibaren Zazaca şiirler, mevlid, Hz. Yusuf ile Züleyha, Kerbela başlıca konulu çok sayıda kasideler yazdım. Zazaca'nın bütün şivelerinden kelimeleri öğrendim ve bunları şiirlerimde kullandım. Zazaca çok değer verilmesi gereken bir dildir. Bunu yaşatmamız gerekiyor." diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın